Скандал в местния парламент на Пловдив. Причината – пропадна днешното извънредно заседание на пловдивския общински съвет, който трябваше да вземе ключово решение и да се направи нов опит да се спре схемата на Георги Гергов за овладяването на Пловдивския панаир, но не успя да заседава поради липса на кворум. Извънредната сесия бе поискана от 20 местни парламентаристи с една единствена точка – да се коригира абсурдното решение от 19 декември. В центъра на казуса са дружествата „Пълдин Туринвест“, „Международен панаир – Пловдив“, както и варненските акции във втората компания – морският град иска да ги премести в първата чрез апорт, което би увеличило контрола на бизнесмена и почетен консул на Русия Георги Гергов в Международното изложение на 79% мажоритарна собственост и на практика ще му даде право еднолично да решава съдбата на панаира. Местните парламентаристи искат решението от 19 декември да бъде променено, защото то представлява недоразумение – чрез него общината хем следва да одобри на предстоящото акционерно събрание на „Пълдин Туринвест“ приема на варненските акции, хем да се противопостави. Те настояват категорично да се пресекат апетитите на бизнесмена, и, всъщност, поискаха извънредната сесия да се проведе на 5 януари. Председателят на съвета Александър Държиков (ГЕРБ) я насрочи обаче за първия работен ден от годината – и се сбъднаха прогнозите, че това реално би я провалило.
Междувременно се състоя протест на недоволни граждани пред Общинския съвет в Пловдив. „Доведе ни битката за Панаира и в по-голяма степен за града ни. Управляващите решиха, че градът ни е на тезгяха и ще го подаряваме и продаваме. В случая ще обслужваме корпоративните интереси на Георги Гергов”, каза протестираща жена.
90 минути след първоначално обявения час присъстваха едва 19 души. Липсваха хора от доста групи, очевидно и сред 20-те – но основно от ГЕРБ и „БСП – Автентична лява“ (те се отцепиха от левицата след отлъчването на Гергов от партията). Именно тяхната коалиция задвижи през декември колелото в полза на Гергов, макар през ноември да бе гласувано обратното. Техният бойкот днес засилва съмненията, че сесията нарочно е била насрочена веднага след празниците. Основателни са и подозренията, че от месец и половина зад кадър се работи в режим „спешен порядък “ в полза на бизнесмена – защото през ноември съветът наистина се произнесе срещу мераците на Гергов, но постепенно настана преобръщане. (Ноемврийското решение гласеше община Пловдив да не се съгласява с местенето на варненските акции, като задължи кмета Здравко Димитров да се противопостави, ако все пак то бъде направено; с декемврийското бе одобрено местеното, но по някаква причина остана и старият текст със задължението на кмета да се противопоставя – което именно доведе до нуждата от ново заседание; а междувременно Гергов бе изтупал от праха контраоферта – дава на общината парцел от Панаира за нуждите на местната опера, а тя се съгласява варненските акции да бъдат апортирани в „Пълдин Туринвест“).
В залата днес присъстваха граждани, там бяха Христо Иванов и Ивайло Мирчев от ДБ, както и социалистът Иван Петков (представител на централното ръководство на БСП). Всички те искат община Пловдив да запази позициите си в Панаира, макар отдавна да са рехави. Иванов обясни пред медиите, че окончателното харизване на Изложението би било илюстрация за руското влияние и корупцията у нас. Граждани пък добавиха, че общината не бива да обслужва корпоративни интереси.
За разлика от предишните две бурни сесии, присъства и Здравко Димитров. Граждани му казаха да се обади на колегите си от ГЕРБ да дойдат, той отвърна, че всеки им има телефоните и може да позвъни.
В края на екшъна започна събирането на подписи за нова сесия – на 9 януари, малко преди акционерното събрание на „Пълдин Туринвест“