Пет дни след като „Има такъв народ“ се провали на изборите и не успя да влезе в Народното събрание, един от бившите депутати на партията и неуспял кандидат за управител на БНБ в предишния парламент – Любомир Каримански, се оказа с държавен пост в Министерството на финансите, съобщи „Капитал“.
Така, само няколко дни след предсрочните парламентарни избори, от петък, 7 октомври, бившият председател на бюджетната комисия Любомир Каримански, вече е съветник на министърката на финансите Росица Велкова, назначен на трудов договор. В отговор до „Капитал“, от Министерството на финансите са обяснили, че той е получил поста „предвид началото на работата на 48-ото Народно събрание и опита му като народен представител и председател на Комисията по бюджет и финанси в 47-ото Народно събрание“.
Каримански е поредният кадър на Слави Трифонов, който е трудоустроен в служебния кабинет на президента Румен Радев. Още с встъпването в длъжност на правителството с премиер Гълъб Донев хора от партията на Трифонов бяха назначени на ключови позиции.
Така например в Министерството на външните работи (МВнР) на позицията заместник-министър остана Велислава Петрова. Тя беше назначена на поста по време на редовния кабинет на Кирил Петков като квота на „Има такъв народ“. След като ИТН съвместно с ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ свалиха правителството и се стигна до назначаване на служебно, новият министър от президентския екип остави Петрова на поста. Друг кадър на ИТН – Теодора Генчовска (външен министър в кабинета „Петков“), беше назначена като служебен заместник-министър на отбраната. Тя има значителен опит като чиновник във ведомството много преди лидерът на ИТН да я открие като свой кадър.
Друг кадър от партията на Трифонов – Велислава Петрова, пък запази поста си на заместник-министър в Министерството на външните работи. По образование тя е имунолог и бе назначена на поста след формирането на четворната коалиция на премиера Кирил Петков, в която МВнР попадна в ресора именно на ИТН.
Не е случайно и другото назначение на зам.-министър в МО. Димитър Стоянов се доверява на Катерина Граматикова. Тя е юрист, работила е и в Комисията за защита на конкуренцията, а за последно бе началник на политическия кабинет на министъра на регионалното развитие от квотата на ИТН Гроздан Караджов. Граматикова е и председател на Националния съвет на Международния съюз на адвокатите за България (Union Internationale des Avocats (UIA)), както и член на Софийска адвокатска колегия, а от 2021 г. – и на Софийски адвокатски съвет.
Наред с назначенията, свързани с ИТН, служебният кабинет направи и редица кадрови реверанси към ГЕРБ. Примерите са изобилни. Назначеният за и.д. шеф на тол системата Георги Темелков – верен партиен кадър на Борисов, бившият съветник на земеделската министърка на ГЕРБ Десислава Танева – Тодор Джиков (който сега е зам.-министър), както и смените по върха на ВиК холдинга.
Назначението на Любомир Каримански като съветник на финансовата министърка е символ на демонстрация. След разрива между коалиционните партньори в кабинета „Петков“ бившата депутатка Ива Митева и колегата й, неуспял кандидат за БНБ, Любомир Каримански бяха основните остриета от партията на Слави Трифонов, които се конфронтираха с бившите си партньори от ПП, ДБ и БСП.
Каримански имаше и лично основание за конфронтация с доскорошните си коалиционни партньори: категоричната позиция на ПП, ДБ и БСП да не го допускат до гуверньорския пост в БНБ. Настойчивото му желанието да оглави българската централна банка беше един от основните скандали в коалицията.
Кандидатурата му за поста извади отново на показ стар случай на финансова измама за 1 млн. лева, в документацията по която стои подписът на Любомир Каримански – тогава като изпълнителен директор на Инвестбанк.
Скандалът придоби още по-неприятни нюанси, когато стана ясно, че прокуратурата държи делото „на трупчета“, като в продължение на седем години „проверява“ има ли извършено престъпление и случаят не е затворен, въпреки че поредица фалшификации са недвусмислено доказани. Обратното – според електронната система на държавното обвинение последното движение по преписката беше точно по времето, когато в парламента е открита първата процедура за избор на управител на БНБ. Това постави кандидата на ИТН едновременно пред репутационен риск и пред риска да бъде зависим от влияния именно през прокуратурата.
Въпреки всичко Каримански не оттегли кандидатурата си, а впоследствие тя беше отхвърлена с гласовете на останалите партии. След този случай той и Ива Митева се превърнаха в едни от най-яростните опозиционери на правителството.
След изборите Митева се връща на работа в парламента, където отново ще е шеф на юридическия отдел, а Каримански очевидно ще споделя опита си със служебната финансова министърка.
В една от първите си публични изяви след встъпването в длъжност Гълъб Донев каза, че предишното управление оставило „хаос и разруха“, с които новата власт трябва да се справя. За 12-годишното управление на ГЕРБ и Бойко Борисов вече не се говори. Защо ли?