Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) подготвя стартирането на строителни дейности на Лот 3.2. от АМ „Струма“ – невралгичния участък в района на Кресненския пролом. В момента всяка работа по тази част на магистралата би била незаконна, защото оценката за въздействие върху околната среда е изтекла и трябва да се направи нова. Това твърдят група известни природозащитници в сигнал до медиите. Те са получили информацията от „вътрешен източник“, чиято самоличност не разкриват, за да не бъде уволнен.
„От октомври 2022 г. извършването на каквито и да е дейности, свързани с изграждането на лот 3.2. е незаконно, защото тогава изтече 5-годишният период на действие на Решението по Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС)“, поясняват еколозите. Те припомнят, че още през 2019 г. Европейската комисия върна със сериозни забележки документацията за този участък на АМ „Струма“ с настояване да бъде изготвена нова екооценка на всички смислени алтернативи. Това искане е поставено и през лятото на 2022 г. в отворено писмо до регионалното министерство.
Точно заради липсата на нова ОВОС Брюксел „замрази“ преговорите за финансиране на магистралния участък, посочват природозащитниците. Те призовават гражданите да подават сигнали, ако забележат „каквито и да е дейности по изграждането на АМ „Струма“ в района между разклона на пътя за Банско при Симитли и включването в магистралата южно от град Кресна.
Организациите, работещи за опазването на Кресненския пролом, започват спешно изготвянето на жалба до Европейската комисия. Тя ще бъде изпратена в мига, в който бъдат установени каквито и да е строителни работи или подготовка за такива в района на дефилето, и ще съдържа искане до Брюксел да бъде спряна цялата оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“, предупреждават природозащитниците.
Какъв ще е отговорът на министъра и на АПИ след днешния „ултиматум“ на „зелените“, предстои да научим.