Висшият съдебен съвет (ВСС) спря откритата процедура по избор на нов главен прокурор.
Предложението беше внесено от правосъдния министър Атанас Славов, а основния аргумент за това е допуснатото от Конституционния съд искане на бившия главен прокурор Иван Гешев да бъдат обявени за противоконституционни няколко разпоредби от НПК. Сред тях е и тази, с която мнозинството за избор и освобождаване на обвинител номер едно беше намалено от 17 на 13 гласа.
Искане да се спре изборът на наследник на Гешев дойде и от парламента.
В началото на заседанието правосъдният министър Атанас Славов подчерта, че политическите сили са направили заявка и за конституционна реформа, която изцяло ще промени начина на функциониране на съвета – цялостното му разделяне на съдийски и прокурорски съвет.
Решението на съдебните кадровици дойде на фона на подготвяната в парламента обща политическа декларация с призив за спиране на процедурата за нов главен прокурор, инициирана от ГЕРБ, “Продължаваме промяната-Демократична България” (ПП-ДБ) и ДПС.
Единодушно
„За“ спиране на процедурата гласуваха всички присъстващи. Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков предложи да се изчака произнасянето по същество на КС. Огнян Дамянов пък посочи, че имало опит за натиск върху кадровия орган, защото в парламента се готвела декларация с искане процедурата да спре. Олга Керелска коментира, че не вижда опит за натиск. Тя заяви, че съветът е длъжен да спре процедурата служебно заради делото пред КС.
Легитмност и легалност
Освен делото пред КС има и друг проблем – изтеклият мандат на този съвет. Тази тема бе повдигната от Атанаска Дишева, която подчерта, че няма обществено доверие към съдебните кадровици. Тя посочи, че прави разлика между легалност и легитимност и според нея главният прокурор трябва да се избере от следващия състав.
Формално този ВСС няма проблем да проведе процедура, тъй като според решение на КС той действа до избор на нов състав. В същото време обаче е ясно, че този съвет вече веднъж показа колко лесно променя позицията. В продължение на над три години членовете му подкрепяха Гешев. След като политическите сили дадоха знак, че вече не го искат на поста, ВСС се извъртя и го уволни.