Ветото върху присъединяването на България и Румъния в Шенген трябва да остане, за да бъде запазен граничния контрол. Това призова австрийският вътрешен министър Герхард Карнер, който бе основен глас в правителството във Виена за налагането на ветото през декември миналата година. Граничният контрол е част от успехите, затова ситуацията остава непроменена, посочи Карнер.
Герхард Карнер съобщава, че през първата половина на тази година от страната са изведени доброволно и принудително 5900 чужденци – с 20 процента повече отколкото през същия период миналата година. „През първата половина на годината повече кандидати за убежище са напуснали Австрия, отколкото са новите подадени молби за убежище“, каза на пресконференция Карнер, цитиран от местни медии.
Отделно, по данни на министерството на вътрешните работи, около 18 500 души са избегнали процедурата за предоставяне на убежище, като доброволно са напуснали страната. „Това е положителен баланс, но не е повод за празнуване, а задължение да продължим да работим усилено в тази насока“, каза австрийският вътрешен министър.
Карнер отхвърли обвиненията, че австрийски полицаи участват косвено в нелегални „пушбек“ (pushback или отблъскване – термин, който се използва за мигрантите, които са връщани веднага обратно през граница). Карнер заяви в радиоинтервю: „Факт е, че „пушбек“ е насилствено отблъскване на границата. Това е незаконно, вярно е. Допустимо е обаче хората да бъдат връщани обратно на границата, ако нямат шанс да влязат законно. Това прави Австрия, това очевидно прави Унгария, това правят Германия с Австрия, това е нормална практика.“
Австрия настояваше Европейската комисия първо да построи нова по-сигурна гранична ограда по българо-турската граница преди да обмисли вдигането на ветото си.
Членството на България в Шенген беше блокирано от Нидерландия и Австрия, а Румъния беше блокирана само от Австрия.
България се надява ветото за Шенген да бъде вдигнато още тази година заради проведената съдебна реформа и решението на Европейската комисия да прекрати мониторинговия механизъм върху двете балкански държави.